FORMLAR
a BACA
 
Kategoriler
 
Etiket Bulutu
Dirsek baca Doğalgaz Bacası izalasyonlu baca fiyatı sulu baca doğalgaz bacası merkezi sistemli ısınma sertifikalı baca Kondens Drenaj Kabı baca Sistemi paslanmaz baca imalatı ekonomik kullanım Bacacım baca filtre sistemleri lodos şapka paslanmaz baca Redüksiyon Adaptör Baca şapkası havalandırma bacaları çelik baca Çeşit Çeşit Baca kelepçesi 45 derece dirsek baca temizleme malzemeleri doğalgaz ankara baca temizleme paslanmaz çelik baca baca çeşitleri baca doğalgaz boruları Baca Valf Şönt baca imalat baca doğalgaz havalandırma sistemleri silikon conta kesa baca hesabı 45 derece te modul izalasyonlu doğalgaz baca sistem Kelepçe çeşitleri duvar ankara baca adaptör baca çeşitleri Şapka bacaları davlumbaz bacası muf sistem Sızdırmazlık Kelepçe Sızdırmazlık Silikon Conta sulu baca sistemleri sulu baca filtresi izalasyonlu baca Sabitleme Duvar Kelepçesi çin şapka baca aspiratörü doğalgazın bağlatılması doğalgaz ısıtma tesisatı Baca Baca Şapkası (Çin) duvar bacası doğal gaz filtre fiyatları Kelepçe Çeşitleri tek cidarlı baca 90 Te Modul çift çidarlı baca izalasyonlu doğalgaz bacası fiyatlarının altında paslanmaz Baca sistemleri doğalgaz sistemleri doğalgaz baca fiyatları kombi ile ısınma baca kelepçesi baca sistemleri baca filitre sistemleri ısınma derece dirsek kombi ile tasarruf yöntemleri çöp şutları 90 derece dirsek davlumbaz baca temizliği sulu baca şönt baca Çift Cidarlı Baca baca şapkası lodos dirsek boru Jet Şapka baca imalatı baca imalat fiyatları merkezi sistem ısıtma doğalgaz kurulum işlemleri havalandırma kanalları Düz Modül baca temizleme Baca Kelepçe doğalgaz bağlatma Tek Cidarlı baca
 
CERTIFIED
CXCX
 
BİZDEN HABERLER
a BACA
 
HAVA DURUMU
 
Ziyaretçiler
 54 Bugün
 54 Bu Hafta
 54 Bu Ay
 54 Bu Yıl
 54 Tümü
1 Çevrim içi
 

Paslanmaz Doğalgaz Bacası

 

Doğalgaz yapısı itibariyle Azot ve %20–22 arasında su ihtiva etti için, paslanmaz doğalgaz bacası yoğuşma olması durumunda veya yoğuşmalı çalışma prensibiyle çalışan ısıtma sistemlerinde açığa çıkan su Azot ile birleşik oluşturarak Nitrik asit meydana gelir. Nitrik asit baca üzerinde asedik korozyona neden olduğundan, kullanılacak baca malzemesi yakıt türüne uygun olarak seçilmelidir.

Paslanmaz Bacalarda hangi paslanmaz çelik baca kullanılır?

Baca sistemlerinde genel olarak AISI 316L (1.4404) paslanmaz çelik kullanılır; yakıt türüne ve baca gazı sıcaklığına göre uygun kalitede paslanmaz çelik kullanılmalıdır.

--Doğalgaz bacası hangi standarda tabiidir?

Metal konut ve iş yerleri bacası TS EN 1856-1 (2) standartlarına göre imal edilmektedir.

--Bacalarda kullanılan malzemenin doğru malzeme (AISI 316L) olduğunu nasıl anlayabilirim?

Çıplak gözle bunu anlamak mümkün değildir. En doğru yöntem malzemeyi analize göndermektir, pratik olarak solüsyon testi yapılarak, malzemenin alışımında Molibden olup olmadığı anlaşılabilir. Mıknatıs tutmak suretiyle malzemenin ferrretik olup olmadığı da anlaşılabilir?

--Doğalgaz bacasında nelere dikkat edilmelidir?

Doğal yakıtlı, sıvı yakıtlı veya katı yakıtlı ısıtma sistemlerinde kullanılacak baca TS EN 1856-1 (2) standardına ve CE sertifikasına sahip olmalıdır.

--Paslanmaz çelik bacaların ömürleri kaç yıldır?

AISI 316L kalite paslanmaz çelik atmosferik korozyona rahatlıkla 10 yıl sorunsuz direnebilmektedir; bakımı iyi yapıldığı duruda bacanın ömrü 20 yılı geçebilir.

--Neden bacalar izole edilmektedir?

Isıtma sistemleri dur kalk çalışma prensibiyle çalıştıklarından, sistemin durması sırasında ısınan baca dış hava sıcaklık farkından soğumaktadır. Isıtma sisteminin sıcaklığını korumak ve soğumayı geciktirmek ve bacayı yangına karşı mukavemetli hale gitirmek, için yanmaz yalıtım maddesi olan taş yünü veya seramik yünü ile izole edilir. Sıcaklığını koruyan baca, ısıtma sisteminin iyi çalışmasını sağladığı gibi yoğuşmaya da neden olmamakta, böylece hem bacanın ömrü artmakta hem de enerji tasarrufu sağlanmaktadır.

--Doğru baca çapı ne olmalıdır?

Baca anma çapları ısıtma sisteminin özelliklerine, binanın ve coğrafi özelliklere TS EN 13.384-1 (2) eski adıyla DIN 4705'e göre-Kesa Aladin Hesap Programıyla-hesaplanarak en uygun çap belirlenmektedir.

--Bacaların birleşim yönleri nasıl olmalıdır?

TS EN 1856'ya göre imal baca sistemleri muflu birleşim özelliğine sahiptir. Baca sisteminin ağzından (şapkadan) kazana kadar su akacakmış gibi, diğer bir deyişle yağmur iniş borusu gibi, birleştirilmelidir.

--Bacalar nasıl kontrol edilir?

Baca sistemlerinde T Modülün hemen altında kolay açınıp kapanabilen bir kapalı modül (müdahale kapağı) sayesinde, bacanın içi kontrol edildiği gibi, bacanın içinde biriken pislikler ve içine düşen katı cisimler rahatlıkla temizlenebilir.

--Bacalara kapak konur mu?

Bütün negatif basınçlı baca sistemlerinde T Modülün altında Kapaklı Modül olması gerekmektedir.

--Bacalara kaç adet kapak konur?

Kısa bağlantılı ısıtma sistemlerinde T modülün altına bir adet uygun ölçülerde kapak koymak yeterlidir. 15.00 m'nin üstündeki bacalarda ve/veya çok fazla yatay ve dirsek olan yatay bacalarda kontrolü ve temizliği kolaylaştıracak yerlere kapak konmalıdır.

--Kapaklı Modülün ölçüleri ne olmalıdır?

Kapaklı Modülde kullanılan kapakların ölçüleri baca anma çapına göre değişiklik göstermektedir; detaylı bilgi için DIN 18.160-1'e bakılması tarafımızdan önerilmektedir.

--Bacanın altında bululan manşon ne işe yarar?

Düşey bacanın altında bulunan manşon, rejime geçmemiş soğuk bacada oluşabilecek yoğuşma sıvısının tahliyesinin yapılmasını sağlar.

--Bacalar topraklanmalı mıdır?

Evet, ısıtma siteminde oluşabilecek elektrik kaçağına karşı ve yıldırım düşmesine karşı önlem almak için bacalar topraklanmalıdır.

--Bacada ölçüm deliği olmalı mıdır?

Negatif basınçlı baca sistemlerinde, fanlı brülörlü ısıtma sistemlerinde, baca gazını analiz edip brülörün yanma ayarlarını ayarlayabilmek için, kazandan itibaren baca anma çapının iki misli mesafede ½” (inç) çapında açınıp kapanabilen bir ölçüm deliği (manşonu) yapılmalıdır.

--Bacada 3” (inç) lik ölçüm deliği isteniyor, bu doğru mu?

Sanayi bölgelerinde üretim yapan tesislerde toz ölçümü yapılmaktadır, bu gibi

--Bacacılar bacanın ağzını açık bıraktılar, içine yağmur girmez mi?

Şapkasız baca olur mu? Düşey yüksekliği 10.00m'nin altında yapılan bacalarda istenilen miktarda çekiş sağlanamadığı için, çekişi düzeltmek için bacaların ağızları açık bırakılarak konik şekilde yapılmaktadır.

--Bacaların kesit şekli nasıldır?

Bacalar yapılırken bir zorunluluk yoksa yuvarlak yapılmalıdır. Mimari zorunluluklardan dolayı baca kesiti oval, kare veya dikdörtgen yapılabilir, ancak bu kesit şekillerinin dirençleri fazla olduğu ve kullanımda sorun çıkardıkları için tercih edilmemelidir. Üçgen, çokgen veya farklı şekillerdeki kesitlerde bacalar yapılmamalıdır.

--Doğalgaz bacaları temizlenir mi?

Evet, doğalgaz bacaları temizlenir. Doğalgaz yakıtlı bacalar 2 yılda bir, fuel oil yakıtlı bacalar he yıl, katı yakıtlı bacalar altı ayda bir temizlenmelidir.

--Baca çatıdan ne kadar yüksekte olmalıdır?

Baca çatı mahyasından en az 40 cm veya çatıya paralel en az 1.00m geçmesi gerekir. Baca yüksek komşu binalardan en az 2.00m mesafede olmalı, değilse baca komşu binanın mahyasını geçmek zorunda.

--Lodoslu havalarda baca geri tepiyor?

Bacanın tasarımında hata var demektir. Bacanın kesiti, baca yüksekliği, kayıpları, bacanın çatı mahyasına ve komşu binalara olan konumu uzman bacacılar tarafından kontrol edilmelidir.

--Şöminemin dumanı odaya yayılıyor, baca sorunu olabilir mi?

Şömine dumanının yayılması, baca çekişinin yeterli olmayışından olduğu gibi şömine tasarımının doğru yapılmayışından kaynaklanıyor olabilir. Kendi hayatınızı ve sevdiklerinizin hayatını tehlikeye atmadan profesyonel bir bacacı ve/veya profesyonel şömineciye başvurmak gerekmektedir.

--Şömineler için de baca önemli midir?

Evet, şöminelerde ısı üreten birer cihazlar olduğundan, ağız ölçülerine, derinliklerine yani kapasitelerine baca hesabı yapılıp, uygun özellikte baca yapılmalıdır.

--Bacadan çok fazla gürültü geliyor, nedeni ne olabilir?

Bacanın tasarımında veya montajında bir problem olabilir, uzman bir ekip tarafından kontrol edilmeli, analitik gürültü ölçümü, gaz analizi yapılmalı ve baca kamerasıyla kontrol edilmelidir.

--Bacadaki gürültüyü nasıl yok edebilirim?

Bacadan yayılan gürültü, gürültü frenkası ve seviyesi tespit edildikten sonra, yerine uygun olarak tasarlanmış bir baca susturucusu kullanılarak gürültü problemi yok edilir.

--Doğalgaz faturam çok geliyor, bacadan kaynaklanabilir mi?

Yanlış hesaplanmış, yanlış tasarlanmış ve yanlış yapılmış baca, %30'ları aşan baca kayıpları yakıt giderlerini ekstrem düzeylerde artırmaktadır.

--Bacanın üstünde çeşitli kısaltmalar var, bunlar ne anlama gelmektedir?

Bu kısaltmalar bacanızın TS EN 1856-1'e göre hangi özelliklerde olduğunu gösterir; ayrıntılı bilgi için ilgili normun açıklamalarına bakınız.

--Bacadan enerji tasarrufu elde edilir mi?

Tekniğine uygun tasarlanmış, imal edilmiş ve uygulanmış sistematik bir baca, baca kayıplarını yok ettiği için enerji tasarrufu sağlamaktadır; dur-kalk prensibiyle çalışan ısıtma sistemlerinin bekleme sırasında bacadan kaynaklanan kayıpları yok eden, yüksek bacalarda poyraz ve lodos yönünden esen şiddetli rüzgârlarda çekişi düzenleyen çeşitli baca ekipmanları kullanarak %10 ile %30 arasında enerji tasarrufu sağlanır.

--Tuğla (inşaai) baca duvardan kusmaya başladı nedeni ne olabilir?

Yakıt türü ne olursa olsun özyapısında su bulunmaktadır; inşaat bacasında olan kusma baca gazı sıcaklığının yoğuşma düzeyine inerek inşaat malzemesinin içine nüfuz ettiğini gösterir. Mevcut inşaat bacasının veya şaftının içinde metal baca varsa gene de kusma oluyorsa, bacanızda sorun var demektir; bacanız yerinden çıkmış ya da hiç baca yapılmamış olabilir, bu sizi tehdit ettiği gibi tüm bina sakinlerini de tehdit etmektedir. Zaman kaybetmeden uzman baca firmasıyla irtibata geçilmesi gerekmektedir.

--KASKAD baca sistemlerinde nasıl klape kullanılır?

KASKAD baca sistemlerinde Geri Akım Güvenlik Klapesi olarak paslanmaz çelikten veya polipropilen plastikten üretilen, bu amaç için tasarlanmış klape kullanılmalıdır. Kesinlikle bu amaca hizmet etmeyen ve batıl bir uygulama olan bimetal klapeler veya benzeri araçlar kullanıl ma malıdır.

--Doğalgaz bacasında yangın çıkar mı?

Doğalgaz yakıtlı ısıtma sisteminde kömür yakıtlı veya fuel oil yakıtlı ısıtma sistemlerinde olduğu gibi baca içinde kurum birikmez ve baca yangınına neden olmaz, ancak mevcut doğalgaz bacası binanın alt katlarında çıkan yangını üst katlara taşır.

--Doğalgaz bacasında fleks baca kullanılır mı?

Rijit baca kullanılabiliyorsa eğer, yakıt türü ne olursa olsun zorunlu haller dışında fleks baca kullanımını tercih etmemek gerekir. Rijit bacaların kullanılamadığı kritik yerlerde Fleks bacaların iki katmanlı yakıt türüne uygun olarak AISI 316L malzemesinden imal olanları tercih edilebilir.

--Bacanın üstüne rüzgârgülü taktırdım, bir faydası olur mu?

Bacanın üstüne takılan rüzgârgülü adındaki buluş, rüzgârın şiddetini artırmasıyla yani atmosferdeki basınç farklarının artmasıyla döner. Dış atmosfer şartlarında rüzgâr varsa normalde bacanızdaki çekiş, olmasından daha fazla olacak demektir, bu durumda rüzgârgülüne gereksinim duyulmamaktadır. Rüzgârgülü aslında ısıtma sistemlerinde kullanılan bacalarda yarar sağlayacağı yerde direnç (1,6) oluşturarak baca çekişini güçleştirmektedir. Isıtma sisteminden çıkan baca gazları da rüzgârgülünün dönme mekanizmasını bozarak durmasına, dolayısıyla baca direncinin artmasına neden olmaktadır. Rüzgârgülünü banyo havalandırma bacalarında kullanılmasını öneriyoruz.

Doğalgaz Baca İmalatı Bacamer