FORMLAR
a BACA
 
Kategoriler
 
Etiket Bulutu
izalasyonlu baca fiyatı Doğalgaz Bacası adaptör baca çeşitleri Tek Cidarlı baca lodos şapka ekonomik kullanım havalandırma sistemleri Jet Şapka doğalgazın bağlatılması baca doğalgaz boruları Şönt baca 45 derece dirsek ankara baca temizleme baca imalat fiyatları Redüksiyon Adaptör izalasyonlu doğalgaz baca sistem davlumbaz baca temizliği kesa baca hesabı baca şapkası lodos tek cidarlı baca sertifikalı baca fiyatlarının altında Çift Cidarlı Baca 90 derece dirsek sulu baca filtresi duvar bacası derece dirsek paslanmaz baca imalatı 90 Te Modul baca kelepçesi baca filtre sistemleri merkezi sistemli ısınma paslanmaz baca silikon conta doğalgaz bağlatma paslanmaz Baca sistemleri Düz Modül Kondens Drenaj Kabı havalandırma bacaları kombi ile ısınma Baca Kelepçe doğal gaz çin şapka baca çeşitleri Dirsek baca izalasyonlu baca Sızdırmazlık Kelepçe doğalgaz çöp şutları davlumbaz bacası doğalgaz kurulum işlemleri çelik baca filtre fiyatları izalasyonlu doğalgaz bacası muf sistem Çeşit Çeşit Baca kelepçesi imalat baca doğalgaz Baca paslanmaz çelik baca Baca Şapkası (Çin) doğalgaz sistemleri sulu baca şönt baca doğalgaz bacası doğalgaz baca fiyatları baca imalatı sulu baca sistemleri sulu baca baca temizleme Şapka bacaları Bacacım Sızdırmazlık Silikon Conta Kelepçe Çeşitleri dirsek boru havalandırma kanalları Sabitleme Duvar Kelepçesi 45 derece te modul çift çidarlı baca baca Sistemi baca filitre sistemleri Baca şapkası baca aspiratörü ısınma ankara baca baca sistemleri merkezi sistem ısıtma Baca Valf kombi ile tasarruf yöntemleri baca temizleme malzemeleri Kelepçe çeşitleri duvar doğalgaz ısıtma tesisatı
 
CERTIFIED
CXCX
 
BİZDEN HABERLER
a BACA
 
HAVA DURUMU
 
Ziyaretçiler
 212 Bugün
 475 Bu Hafta
 1.404 Bu Ay
 9.757 Bu Yıl
 38.411 Tümü
1 Çevrim içi
 

Doğalgazdan Nasıl Tasarruf edilir

 

Doğalgazdan nasıl tasarruf edebilirsiniz?

100 metrekarelik yalıtımlı bir dairenin doğalgazla hem ısınma hem de mutfak, banyo sıcak su kullanım bedelinin yıllık ortalama 729 TL...

 
 
 
ntvmsnbc
Güncelleme: 15:40 TSİ 29 Ocak. 2010 Cuma

İSTANBUL - İGDAŞ, düzenlediği “Doğalgazda Güvenlik ve Tasarruf Seminerleri” ile İstanbullulara doğalgazın nasıl güvenli ve tasarruflu kullanılacağını anlattı.

İGDAŞ Kurumsal İletişim ve Medya İlişkileri Müdürü Gülaçar Hız, İstanbul’da doğalgaz öncesinde yaşanan hava kirliliğine dikkat çekti:

“İstanbul’da yıllık doğalgaz tüketimimiz yaklaşık 4 milyar metreküp. Eğer doğalgaz olmasaydı da en ucuz denen kömürü tüketseydik ne olurdu? Yılda 10 milyon ton kömür tüketmemiz gerekiyordu. Bu da şu demekti; İstanbul trafiğine her yıl yaklaşık 1 milyon kamyonun çıkması demekti. Kömür ve kül taşımak için kullanılacak bu kamyonların İstanbul’un trafiğinde, yollarda olacağını düşünün. Ayrıca 100 bin ton kükürt dioksit atmosfere salınıyor olacaktı. Ve bugün sağlıklı olan insanların birçoğu şu anda hastaydı.”DOĞALGAZ KÖMÜRDEN DAHA UCUZ 
100 metrekarelik yalıtımlı bir dairenin doğalgazla hem ısınma hem de mutfak, banyo sıcak su kullanım bedelinin yıllık ortalama 729 TL olduğunu ifade eden Hız şunları söyledi:

"Eğer kömür kullanacak olsaydınız 1,5 ton kömür, banyoda ve mutfakta da tüp kullanılıyor olacaktı. Bu da yılda 18 tüp demekti. Bunların hepsini topladığınızda da yıllık bedel 1650 TL olacaktı. Eğer eviniz yalıtımlı değilse yıllık 948 TL doğalgaz için ödeme yapıyorsunuz demektir. Yine de çok daha uygun. İnsanları rahatsız eden ise 3-4 ay gibi bir zaman diliminde yüksek fatura gelmesidir. Bu da haklı olarak bir tepki oluşturuyor.

FATURALARI TAKSİTLENDİREBİLİRSİNİZ 
Faturalarda sıkıntı çeken abonelerimiz için taksit yapalım dedik. Kredi kartına taksitle 6 aya kadar taksitlendirme yapabiliyorsunuz. Onun dışında başka bir uygulamamız var. Abonelerimiz sabit ödeme sistemiyle yıl içerisinde her ay için aynı ödemeyi yapabilirler."

TESİSAT BAKIMI VE MENFEZLERİN AÇIK OLMASINA DİKKAT!
Makine Mühendisi Özlem Geçgel de doğalgazın çevreyi kirletmeyen, kullanımı kolay, kokusuz ve issiz bir yakıt olduğunu belirterek, doğalgazın zehirsiz olduğunu, yaşanan zehirlenmelerin yanlış kullanımın yol açtığı karbon monoksit zehirlenmelerinden kaynaklandığını söyledi.

Doğalgazın zararsız ve verimli kullanımı için tesisat borularının yağlıboya ile boyanması ve bağlantı noktalarının zaman zaman kontrol edilmesi gerektiğini anlatan Geçgel, şunları kaydetti:

“Kombiniz bir metreküp doğalgazı yakmak için 10 metreküp oksijen kullanır. Bu nedenle doğalgaz bacalarının ve menfezlerinin açık tutulması çok önemli. Karbon monoksit zehirlenmeleri bunların ‘soğuk geliyor’ diye kapanması nedeniyle yaşanır. Menfez ve bacaların açık olmaması, ayrıca doğalgazın bir kısmının yanmadan atılması nedeniyle verimliliği düşürür. Verimliliğin artması için tesisatın yakıcı cihazlarının bakımının İGDAŞ’tan yetkili uzmanlarca yapılması da çok önemlidir. Öte yandan, doğalgaz sobalarının bacalı olmaları nedeniyle asla uyunan yerlere kurulmaması gerekiyor. Bütün bu ayrıntılara dikkat edildiğinde doğalgaz güvenli ve çok daha verimli bir yakıt olur.”

 

 

EVDE DOĞALGAZ KOKUSU DUYARSANIZ...
- Çakmak-Kibrit yakmayın.
- Lambaları ve diğer elektrikli cihazları açmayın kapamayın veya fişten çekmeyin,
- Kapı ve pencereleri açarak bütün ortamı havalandırın,
- Doğalgaz ile çalışan cihazların ve sayaçların vanalarını kapatın,
- Kapı zilini kullanmayın, kullandırmayın,
- Kıvılcım çıkarabileceği için cep telefonu ve ev telsiz telefonu kullanmayın, kablolu telefon kullanın.
- Gaz kokusu olan mahalli herkesin boşaltmasını sağlayın,
- Komşudan veya açık balkon gibi uygun bir yerden İGDAŞ 187 Doğalgaz Acil Hattını arayın,
- Tesisata kesinlikle müdahale etmeyin, İGDAŞ ekiplerinin gelmesini bekleyin,
- Doğalgaz kaçağı durumunda gazın ortamdan tahliyesini sağlayan menfezleri asla kapatmayın.

TASARRUFLU DOĞALGAZ KULLANMA ÖNERİLERİ
- Binaya uygun yalıtım yaptırılmalı,
- Oda termostatı kullanılmalı,
- Kapı ve pencereler çift cam olmalı veya aralıkları sünger veya filtre ile kapatılmalı
- Baca temizliği yaptırılmalı
- Menfezler kapatılmamalı (verimli yanma için oksijen gerekir)
- Perdeler radyatörlerin önünü kapatmamalı
- Radyatörlerin üzeri veya önü eşya, saksı veya mobilyalarla kapatılmamalı
- Radyatörlerin arkasına ısı yalıtım levhaları yerleştirilmeli
- Oda termostatı kullanılmıyorsa radyatörlere termostatik vana takılmalı
- Kombi ve kazanların bakımı her yıl yaptırılmalı
- Bacalı cihazlar dolap içerisine yerleştirilmemeli. Hava alması engellenmemeli,
- Cihazın sıcak su ayar düğmesi varsa 50 dereceye ayarlanmalı.
- Evden uzun sure uzak kalınacaksa cihaz tamamen kapatılmalı
- Elde bulaşık yıkanırken soğuk su ile durulama yapmalı, bulaşık makinesi kullanılıyorsa tam dolu olarak çalıştırılmalı
- Sıva üzerine döşenmiş sıcak su boruları izole ettirilmeli
- Ocak alevinin tencere tabanından dışarıya taşmamasına dikkat edilmeli
- Mümkün oldukça düdüklü tencere kullanılmalı.

Doğalgaz Baca İmalatı Bacamer